PARK 24 | Park i animatorzy
4193
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-4193,ajax_leftright,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-3.4,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Park i animatorzy

Park Edukacyjny powstał w ramach inwestycji „Rewitalizacja przestrzeni publicznej osiedla Śródmieście wraz ze zmianą funkcji części domu gościnnego Hutnik”, dofinansowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Park 24 funkcjonuje w Stalowej Woli od września 2013 roku.

Stalowa Wola jako młode miasto stale buduje i odkrywa swoją tożsamość. Mieszkańcy mają ambicje promowania miasta w skali ogólnopolskiej, jednak jest i stale wzrasta zapotrzebowanie na kulturę, działania animacyjne, miejsca atrakcyjne edukacyjnie.

 

Obok siebie żyją różne grupy wiekowe, które chcą się rozwijać i stale odkrywać, poznawać, zdobywać wiedzę w sposób przystępny i ciekawy. Młodzi rodzice dokładają wszelkich starań, by stworzyć swoim pociechom jak najlepsze warunki rozwoju intelektualnego. Bardzo silna społeczność w naszym mieście to seniorzy, którzy są aktywni i chętnie tworzą grupy zainteresowań.

Nowoczesny Park Edukacyjny (Park 24) ma zaspokajać potrzeby intelektualne mieszkańców. Jest skierowany zarówno do najmłodszych – niejako raczkujących dopiero po przestrzeniach nauki – jak również młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, fascynacje naukowe.

 

Park 24 ma być miejscem spotkań, dyskusji, wymiany wiedzy i umiejętności między pokoleniami. Ma także stanowić przestrzeń współpracy sąsiedzkiej i wzajemnej pomocy szczególnie dla mieszkańców osiedla Śródmieście.

Zanurzać naukę w codzienności – ta idea przekłada się na działalność Nowoczesnego Parku Edukacyjnego. Chcemy, aby to czego się uczymy było pożyteczne, przydatne i łatwe do przyswojenia przez połączenie nauki z innymi dziedzinami: kulturą, sportem, zabawą.

Stale poszukujemy nowoczesnych i skutecznych form przekazu informacji dostosowanych merytorycznie do potrzeb przedszkoli i szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Park 24 jest otwarty dla każdego, kto ma potrzebę rozwoju intelektualnego, chce aktywnie odpoczywać, uczy innych i szuka ciekawych metod, czy narzędzi, ułatwiających przekazywanie wiedzy.

ANIMATORZY

Justyna Bieńko

Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, instruktor rekreacji ruchowej. Animator kultury, koordynator takich projektów jak „Ptasi azyl” czy „Letnia czytelnia” w Parku 24. Prywatnie pasjonatka jeździectwa, tańca oraz podróży.

Izabela Wrzosek

Pedagog z zapałem do majsterkowania i historii. Chętnie przyjmie każde wyzwanie rzucone przez dzieci. Malowanki, wycinanki, i inne ręczne robótki jej nie straszne. Animator kultury i koordynator projektów dla dzieci i młodzieży.

Katarzyna Florek-Stelmach

Z wykształcenia nauczyciel języka polskiego, wiedzy o kulturze, przedszkola oraz kształcenia zintegrowanego. Posiada również inne uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą. Lubi swoją pracę animatora kultury, angażując się w nią zawsze w stu procentach. Praca z ludźmi to dla niej czysta przyjemność.

Wiedza i umiejętności nabywane podczas zajęć

Współpraca ze szkołami

Atutem naszego programu edukacyjnego jest łączenie nauki z zabawą, sztuką, sportem. Bazujemy na możliwości wykorzystania doświadczenia jako głównego sposobu na przyswojenie wiedzy. W Parku 24 dostępny jest cykl zajęć „Poszukiwacze skarbów”, którego głównym celem jest uczenie przez odkrywanie.

Interaktywny kontakt z urządzeniami znajdującymi się w zasobach Parku Edukacyjnego (teleskop, kalejdoskop, wahadło Newtona, model Układu Słonecznego, zestaw magnesów i wiele innych) jest podstawą do stworzonego przez nas Programu. Podczas zajęć ich uczestnicy dowiedzą się o praktycznym wykorzystaniu zasad fizyki, wzorów matematycznych i innych kwestii naukowych.

Na zajęciach istotne jest wykorzystanie wiedzy do rozwiązywania problemów, zagadek, umiejętność logicznego myślenia, powiązania ze sobą kilku faktów. Park 24 ma ułatwiać samodoskonalenie, wpływać na progres kreatywności.

W każdej szkole jest jedna osoba (nauczyciel), oddelegowana do kontaktu z Parkiem 24. Zadaniem delegatów będzie informowanie społeczności szkolnej o propozycjach Parku 24 i zmianach, jakie zachodzą w programie Parku, nowościach, akcjach naukowych, warsztatach, które będą się odbywały na terenie Parku 24.

Parkiem opiekują się animatorzy z Miejskiego Domu Kultury, którzy czuwają nad stroną merytoryczną działań organizowanych w Nowoczesnym Parku Edukacyjnym, a także nad pomysłami działań interaktywnych dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miasta. Animatorzy przez cały rok opracowują plan działania Parku na najbliższe miesiące lub – w przypadku działań długofalowych, np. eventów – na semestr lub rok.

"Korzystanie z Parku 24 ma być przyczynkiem do dalszego rozwoju intelektualnego, a także sprawić, że nauka będzie ciekawą przygodą, którą chce się powtarzać, a przez to odkrywać i poznawać coraz więcej."